Advent

4. 12. 2011 - Římskokatolická farnost Slušovice

Na Krista nemůžeme čekat každý rok v adventu znova tak, jako by tu ještě nikdy nebyl. Ale čekáme na něho jako na toho, kdo tu byl a kdo definitivně přijde. A to bude znamenat konečné osvobození. Jen tomuto Bohu patří celá budoucnost.

PŘIJDE

Spasitel a zachránce lidí, Ježíš Kristus, se na konci časů definitivně zjeví „ke spáse těm, kdo ho očekávají“ (Žid 9,28). Očekávání budoucnosti tedy pro nás nemusí být zdrojem strachu a úzkosti, ani kdyby nás potkaly sebetěžší okamžiky… Vždyť : „moje budoucnost je v Božích rukou!“ (srv. Žl 31,6).

PŘIŠEL

Ježíš Kristus na svět již přišel. Sdílel náš život a zvěstoval znovuzrození: člověk může být zrozen k novému a naplněnému životu bez konce. Svou smrtí na kříži a svým zmrtvýchvstáním nám k němu otevřel cestu. „Znáte milost našeho Pána Ježíše Krista: on, ačkoliv bohatý, stal se pro vás chudým, abyste vy zbohatli z jeho chudoby.“ (2Kor 8,9)

PŘICHÁZÍ

První příchod otevírá v lidských dějinách dveře příchodu do našich životů a příchodu definitivnímu. Proto se s Kristem můžeme setkávat již nyní. Skrze víru, modlitbu, četbu Bible, skrze život ve společenství církve a skrze svátosti. Takto od něj můžeme čerpat inspiraci, moudrost a sílu pro náš život. Písmo mluví o tom, že mu můžeme v každém člověku i sloužit (srv. Mt 25,40n). „Já jsem s vámi po všechny dny…“ (Mt 28,20).

STÁLE TĚ OČEKÁVÁM

Okamžik strávený v důvěrné blízkosti se mnou ti dá více světla a síly, než hodiny planého přemýšlení a povídání.

Což ti nemohu dát nekonečně více nežli bys mohl dokázat pouze lidským úsilím? Jestliže já budu moci jednat skrze tvou činnost a jestliže já budu moci mluvit tvým hlasem, budeš moci udělat stokrát více účinné práce.

Ó vím dobře, jak je těžké vytrhnout se z přeplněného denního programu a věnovat okamžik pozornost výlučně mně. Těch několik okamžiků, které mi věnuješ, a častokráte je to obtížné, ti ale získají hodiny.

Okamžiky strávené se mnou, ti pomohou podepřít a obohatit vnitřní život v době vnější činnosti. Učiní tě vnímavým ke znamením, které ti dávám po celý den. Naučí tě chápat má poselství, která ti různými způsoby stále posílám do cesty.

Očekávám tě, abych tě očistil, uzdravil a uschopnil tím, že připojím k tomu, co jsi ty, vše, co jsem já. Neboj se.

Ježíš Kristus praví: „Hle, stojím přede dveřmi a klepu“. (Zj 3,20)
(Podle G. Courtoise)

Občanský kalendář: Valdemar