Benedikt XVI.: Pro jedny liberál, pro druhé konzervativec

28. 2. 2013 - Webmaster

Citlivá témata jako sexuální zneužívání dětí kněžími, konfrontace s muslimy nebo odpor k homosexuálním sňatkům byla součástí pontifikátu papeže Benedikta XVI. Odcházející hlava katolické církve odmítala další sekularizaci křesťanské společnosti. Pro někoho byl papež liberálním duchovním, pro jiné naopak konzervativním inkvizitorem.

V dubnu 2005 odsloužil papež Benedikt XVI. ve Vatikánu inaugurační mši. Bylo mu 78 let a na stolec usedl o dvacet let starší než jeho předchůdce Jan Pavel II. Jako Joseph Ratzinger se narodil v Bavorsku a tam se také věnoval teologickým studiím. Zpočátku měl pověst liberálního katolíka, s radikalizací levicového hnutí koncem šedesátých let ale zaujal konzervativnější postoje.

Už jako Benedikt XVI. překvapivě otevřeně přiznal problém sexuálního zneužívání dětí v církevních kruzích:

„Především vyjadřuji svou hlubokou lítost nevinným obětem těchto neomluvitelných zločinů,“ zněla papežova omluvná slova ve Westminsterské katedrále v Londýně. Během jeho pontifikátu vyšlo najevo nebývalé množství skandálů, ve Spojených státech, Irsku, Rakousku a dalších zemích to byly tisíce případů.

Zatímco své věřící se Benedikt snažil usmířit, muslimy naopak pobouřil. Protesty radikálních muslimů byly odpovědí na papežovu přednášku v bavorském Řezně v roce 2006. Zaznělo v ní několik slov odsuzujících islámský princip šíření víry mečem a dotýkajících se proroka Muhamada. Muslimští extremisté žádali papežovu smrt a Benedikt XVI. se pak usilovně snažil své výroky vysvětlit.

Odcházející papež také poprvé připustil používání antikoncepce, kterou katolická církev dlouhodobě odmítá. Při cestě po Africe ještě tvrdil, že kondom nemůže být zbraní proti šíření AIDS. V pozdějších ale jeho použití jako prevence proti přenosu chorob v určitých případech schválil.

Možná právě pro těchto několik momentů si bude veřejnost Benediktův nedlouhý, jen osmiletý pontifikát pamatovat.

(Zdroj: Zprávy.rozhlas.cz)

Občanský kalendář: Emil