Kardinál Miloslav Vlk: Volby do Evopského parlamentu

4. 6. 2009 - Římskokatolická farnost Slušovice

Evropská unie, naše předsednictvo, Lisabonská smlouva – to jsou témata, která poslední dobou plní stránky novin i pořady ostatních médií.

Sám jsem se spolu s představiteli různých křesťanských vyznání i s významnými zástupci dalších náboženství nedávno účastnil kolokvia s čelnými představiteli Evropské unie na téma světové finanční krize. Při té příležitosti jsem se setkal s někdejším přítelem předsedou Komise biskupských konferencí zemí Evropské unie (COMECE) biskupem Adrianem van Luynem. Ve dnech blížících se voleb do Evropského parlamentu je evropské téma nyní zcela přítomné i v mé mysli. U nás je toto téma bohužel dlouhodobě zpochybňováno i nejvyššími představiteli naší politické scény. Vím dobře, že vztah veřejnosti k politice obecně je mnohdy neudržitelným stylem jednání politiků či vývojem konkrétní stranické politiky bohužel značně zdiskreditován. Křesťan se však nemůže nechat těmito skutečnosti odradit od své povinnosti a spoluzodpovědnosti, která je i tady dána evangeliem.

Mnohokráte zaznělo z úst samotného Svatého otce připomenutí politické zodpovědnosti křesťanů ve společnosti. V loňském roce na vatikánském rozhlase hovořil na téma Evropské unie Mons. Aldo Giordano, bývalý sekretář Rady evropských biskupských konferencí (CCEE), dnes stálý pozorovatel Svatého Stolce při Radě Evropy ve Štrasburku. Zdůraznil, že se „čeká hlas církve“ a že by „církve měly nabídnout společný příspěvek…“. A výše zmíněný předseda COMECE vyzývá věřící jménem biskupů členských zemí EU, aby šli k volbám. Zdůrazňuje, že „Evropané musí převzít spoluzodpovědnost za to, jakou podobu bude EU mít“. A připomíná zvláště středoevropským státům, že „svobodné“ volby jsou po tolika letech smutných zkušeností s nesvobodou důležitým privilegiem. A také delegát naší biskupské konference v COMECE biskup Václav Malý tuto povinnost důrazně připomíná (viz www.apha.cz).

Při volbě je nutné dobře vážit koho volit. V poslední době se řada stran a politiků v našem veřejném životě, při bourání vlády a při dalších příležitostech projevila zcela nezodpovědně. Takové politiky nelze do evropského parlamentu volit. To je nutné dobře rozmýšlet, jinak by to byla od nás velká nezodpovědnost. Je třeba hledat mezi kandidáty takové, kteří jsou zárukou, že budou zastávat duchovní a křesťanské hodnoty. Tedy určitě jít k volbám a vybírat opravdu zodpovědně…

Kardinál Miloslav Vlk

www.kardinal.cz