List arcibiskupa olomouckého k Roku kněží

20. 6. 2009 - Arcibiskupství olomoucké

Drazí bratři a sestry,

před dvěma dny, o slavnosti Nejsvětějšího Srdce Ježíšova, zahájil Svatý otec Benedikt XVI. Rok kněží.

Je to významná událost, která má přispět k novému nalezení krásy a významu služebného kněžství, aby se na ně pohlíželo s větší vděčností a úžasem. Svatý otec vybral téma: Věrnost Krista, věrnost kněze, aby ukázal na prvenství milosti. Jméno lásky v čase je věrnost, říká. Kněží budou usilovat o dosažení duchovní dokonalosti, na které závisí účinnost jejich služby, o vnitřní obnovu v radostném znovunalezení vlastní identity, kněžského bratrství i svátostného vztahu s vlastním biskupem.

Rok kněží je však společným úkolem celého společenství církve. Proto prosím každého z Vás, bratři a sestry, abyste usilovali o hluboký duchovní pohled na kněžství, abyste ve svých kněžích i přes jejich lidské slabosti uměli vidět Kristovy služebníky, ba Krista samého; vždyť jen v Ježíšově jménu mohou říkat: Uděluji ti rozhřešení, nebo: Toto je moje tělo. Těším se, že poznáte, jak víra lidu posiluje kněze, a také jakým požehnáním pro věřící jsou kněží žijící své kněžství věrně.

Prosím, provázejte své kněze častou modlitbou zvláště v tomto roce, a tam, kde se společná modlitba za kněze nekoná, prosím, abyste ji hned zavedli. Můj předchůdce arcibiskup František Vaňák žádal, aby každý čtvrtek před prvním pátkem byl pro nás zvláštním dnem modliteb za kněze. Obnovme tuto dobrou praxi. V tomto roce máte příležitost k získání plnomocných odpustků.

Děkuji všem, kteří se do roku kněží aktivně zapojí a každému z Vás ze srdce žehnám.

arcibiskup Jan

Občanský kalendář: Johana

Církevní kalendář: sv. Pius X.

1. čtení: Iz 22,19-23

2. čtení: Rim 11,33-36