Navigace
Nacházíte se zde:
Kontakt

Městem chodí Mikuláš

30. 11. 2009 - farnostslusovice

Jak to vidí…

psychiatr, teolog, spisovatel

Doc. MUDr. ThDr. Mgr. Jaroslav Maxmilián Kašparů.

Rodiče, kteří chtějí dětem zprostředkovat tento „zážitek“, měli se držet dvou zásad:

1) Mikuláš má být radostné překvapení
Mikuláše (čerta vůbec ne), by měl dělat někdo z rodiny, buď tatínek, maminka nebo starší sourozenec. Musí mít soucítění s malým dítětem, nestrašit ho, spíše dítě překvapit. Mikuláš by měl být překvapením a nikoliv cílem nějakého strachu. Často lidé říkají: „Počkej, přijde Mikuláš s čerty. Jak nebudeš poslouchat, tak on si tě vezme“. Pozor, toto není výchovný prostředek.

Mikuláš není výchovný prostředek, Mikuláš má být radostné překvapení pro dítě.

2) Pokud jsou děti bázlivé, tak by Mikuláš měl být za okny na chodníku a maminka by měla jen odclonit záclonu a říci: „Podívejte se, venku chodí Mikuláš a čert! A něco ti nadělili do té boty, kterou jsme nechali přede dveřmi“

Vzpomínám na Chestertona, anglického spisovatele a novináře. V Anglii mají vždycky na Mikuláše zvyk, že si dají botu před dveře nebo za okno a ráno jsou v ní bonbony, které tam Mikuláš nadělil. A Chesterton v jedné své povídce říkává: „Jednou za rok děkujeme Mikuláši, že máme v botě bonbony. Měli bychom každý den děkovat Pánu Bohu, že tam do těch bot strkáme své zdravé nohy.“

Výtah z pořadu Jak to vidí… Českého rozhlasu 2 Praha ze 3. 11. 2009

psychiatr, teolog, spisovatel

Doc. MUDr. ThDr. Mgr. Jaroslav Maxmilián Kašparů.

Sdílet

Adresa

Farní úřad Slušovice
Hřbitovní 26
763 15 Slušovice

E-mail: faslusovice@ado.cz
Tel.: 577 981 001

Farář

P. Josef Kuchař
Mobil: 605 934 711

Aktuálně

Novinky

Svatý rok milosrdenství

Mottem roku, který začal 8. prosince 2015 a skončí 20. listopadu 2016, je „Milosrdní jako Otec“.

Svatý rok milosrdenství

Odkazy
Nástěnka

Postupy a žádosti

V sekci najdete:
Svátost křtu
Svátost manželství
Svátost nemocných
Pohřeb

Interní odkazy

Liturgický kalendář

RSS Informační kanál

RSS Informační kanál

Dnešní svátek

Občanský kalendář: Cecílie

Církevní kalendář: sv. Cecílie

Liturgické texty

Nedělní liturgie

1. čtení: 2Sam 5,1-3

Žalm: Zl 122

2. čtení: Kol 1,12-20

Evangelium: Lk 23,35-43

Copyright © 2019 Miroslav Tomšů; všechna práva vyhrazena
Mapa stránek | Informační kanál RSS | XHTML 1.0 | CSS 3
Kontakt: faslusovice@ado.cz