Nesvětější Srdce Ježíšovo

2. 6. 2011 - Římskokatolická farnost Slušovice

Svátek Boží lásky k člověku. Bůh člověku tvoří nové srdce!

Od 17. století se rozšířila úcta k božskému Srdci Páně. Podnětem k tomu bylo zjevení Marii Markétě Alacoque (1674). Probodené srdce, ovinuté trním, s plameny a křížem, symbolizuje Ježíšovu lásku k člověku.
Marii Markétě Alacoque bylo řečeno, že Ježíš bude žehnat každé rodině, každému příbytku, kde bude uctíván a vzýván… Pane, Hospodine, ty jsi Bůh a tvoje slova jsou pravdivá; ty jsi slíbil tak mnoho dobrého svému služebníku! Nuže, začni žehnat domu svého služebníka, aby trval před tebou navěky, vždyť ty, Pane, Hospodine, jsi to slíbil a pro tvé požehnání bude dům tvého služebníka požehnán navěky! (2Sam 7,28-29).

Ve všech národech je srdce symbolem středu lidské bytosti, symbolem lásky…
Kdyby svět zapomněl na „srdce“ a zavládl by v něm jen rozum a vůle, stal by se chladným, chudým a krutým. (Podle Josefa Hrbaty)

Jsme „Bohem milováni“! „Boží láska je vylita do našich srdcí skrze Ducha svatého“ a „nic nás nedokáže odloučit od lásky Boží“! (Řím 1,7; 5,5; 8,39)

SRDCE

U člověka vyjadřuje srdce jeho celkový charakter. Pravá podstata člověka nespočívá v jeho zevnějšku, kráse či síle, ale v jeho nitru, v jeho srdci. Bůh se nedívá na to, co člověk pokládá za hlavní. Člověk se dívá jen na to, co má před očima. Hospodin však hledí na srdce (1Sam 16,7).
Protože je srdce výchozím bodem veškerého lidského jednání, myšlení a cítění, zaslíbil Bůh: Odstraním z vašeho těla srdce kamenné a dám vám srdce z masa (Ez 36,26). (Křesťanské symboly)

Svatý Petr řekl, že křesťan je ten, kdo miluje „z čistého srdce“: ale o jakém srdci je řeč? O srdci novém! Člověk kdysi o nové srdce prosil: Stvoř mi čisté srdce Bože (Žl 51,12); a sám Bůh dar nového srdce slíbil: Dám vám nové srdce a do nitra vám vložím nového ducha (Ez 36,26).
Toto nové srdce bylo stvořeno v každém pokřtěném člověku! Jen ho musíme přimět, aby tlouklo, musíme ho „trénovat“. (Raniero Cantalamessa)

Bez stálého spojení s Bohem, který je pramen a zdroj pravé lásky, a který má své srdce otevřené pro každého člověka, nemůžou lidé mezi sebou žít v láskyplných vztazích.

Ano, právě skrze spojení s Ježíšem, který má otevřené srdce plné lásky, jsme schopni milovat a být milováni!

(Podle Josefa Hrbaty)

Občanský kalendář: Valdemar