Navigace
Nacházíte se zde:
Kontakt

Novinky.cz: Ukrajinská tajná služba zadržela špičky sekty dohnalitů, jsou mezi nimi Češi

23. 6. 2015 - Webmaster

novinky-logoUkrajinská tajná služba SBU v pondělí provedla razii v ženském a mužském „klášteře” sekty dohnalitů v Bruchnovyči u Lvova. Ukrajinská pravověrná řeckokatolické církvi (UPŘKC), kterou založil český duchovní Antonín Dohnal není na Ukrajině uznávaná. Podle západoukrajinské agentury Halnet bylo zadrženo nejméně pět osob včetně tří českých občanů, kteří byli vyhoštěni z Ukrajiny.

VIDEO: Zátah na dohnality u Lvova

Zadržení několika lidí ze sekty dohnalitů potvrdil Ukrajinské pravdě vysoký představitel lvovské tajné služby SBU. Oficiální vyjádření vydá tajná služba během úterý. Mezi zatčenými se je vladyka UPŘKC, který byl  převezen do vazební věznice ve Lvově.

Představitel tajné služby potvrdil, že šlo o rozsáhlou operaci, jejímž cílem bylo dopadnout vedení dohnalitů, a proto se jí účastnilo několik desítek příslušníků SBU.

Zástupce neuznané církve uvedl, že zadrženo bylo pět lidí, dva biskupové a jeden kněz byli vyhoštěni, další dva jsou zadržováni tajnou službou SBU.

VIDEO: Záběry Eliáše Antonína Dohnala

Sestry vynášeli za nohy

Podle  členek z kláštera si agenti SBU při zásahu počínali brutálně. „Dvě stě maskovaných mužů s pistolemi a samopaly vtrhlo do kláštera. Brutálně pochytali sestry a násilně je vynášeli za ruce a nohy. Žádnými oficiálními dokumenty se útočníci neprokázali,“ uvedla jedna z členek sekty, která se označila v anonymním úterním svědectví pro ČTK za řádovou sestru.

Video ze zásahu v sídle sektářů zveřejnené gloria.tv ale žádné násilí nepotvrzuje.

Nepřímo z podílu na razii obvinila oficiální ukrajinskou řeckokatolickou církev.

Sídlo sekty se nachází v obci Bruchnovyči u Lvova a obývají ho příslušníci z České republiky, Slovenska a Ukrajiny.

Sporný vůdce sekty

Zakladatel sekty devětašedesátiletý Eliáš Antonín Dohnal, byl vysvěcen na římskokatolického kněze počátkem 70. let a působil mimo jiné ve Slušovicích na Zlínsku. V roce 2008 byl bez vědomí římskokatolických autorit vysvěcen na biskupa a na základě tohoto přestupku exkomunikován. „Patriarchou“ samozvaného Byzantského katolického patriarchátu založeného ve Lvově je od dubna 2011.

Podle informací ukrajinských katolických médií Dohnalova komunita v roce 2011 exkomunikovala z římskokatolické církve všechny světové biskupy, tehdejšího papeže Benedikta XVI. a posmrtně i jeho předchůdce na papežském stolci Jana Pavla II.

Sekta brojí proti demokratickým pořádkům, globalizaci a homosexualitě a podle kritiků na Ukrajině šíří ruskou propagandu.

V roce 2011 byl Dohnal krátce vězněn za účast v potyčce soupeřících řeckokatolických komunit, při níž při rvačce zranil ženu. O rok později lvovský městský soud rozhodl o jeho vyhoštění z Ukrajiny. Duchovní, který má český pas, se ale rozhodnutí odmítl podřídit. Kde se nyní nachází, není známo. Není ani jasné, zde je mezi zatčenými.

Převzato ze serveru Novinky.cz

Celý článek naleznete zde: http://www.novinky.cz/zahranicni/373133-ukrajinska-tajna-sluzba-zadrzela-spicky-sekty-dohnalitu-jsou-mezi-nimi-cesi.html

Sdílet

Adresa

Farní úřad Slušovice
Hřbitovní 26
763 15 Slušovice

E-mail: faslusovice@ado.cz
Tel.: 577 981 001

Farář

P. Mgr. Emil Matušů, SDB
Mobil: 603 426 049

Aktuálně

Novinky

Svatý rok milosrdenství

Mottem roku, který začal 8. prosince 2015 a skončí 20. listopadu 2016, je „Milosrdní jako Otec“.

Svatý rok milosrdenství

Odkazy
Nástěnka

Postupy a žádosti

V sekci najdete:
Svátost křtu
Svátost manželství
Svátost nemocných
Pohřeb

Interní odkazy

Liturgický kalendář

RSS Informační kanál

RSS Informační kanál

Dnešní svátek

Občanský kalendář: Helena

Církevní kalendář: sv. Helena

Liturgické texty

Nedělní liturgie

1. čtení: Iz 66,18-21

Žalm: Zl 117(116)

2. čtení: Zd 12,5-7.11-13

Evangelium: Lk 13,22-30

Copyright © 2019 Miroslav Tomšů; všechna práva vyhrazena
Mapa stránek | Informační kanál RSS | XHTML 1.0 | CSS 3
Kontakt: faslusovice@ado.cz