Papež oznámil rezignaci

11. 2. 2013 - Česká biskupská konference

Svatý otec Benedikt XVI. se při dnešní konzistoři obrátil ke svolaným kardinálům s latinským prohlášením, v němž mimo jiné oznámil, že k 28. únoru tohoto roku se vzdá svého úřadu.

Přinášíme celý text deklarace, ve které Benedikt XVI. oznamuje záměr opustit k 28. únoru 2013 úřad papeže.

Drazí bratři,

svolal jsem tuto konzistoř nejenom kvůli třem kanonizacím, ale také proto, abych vám oznámil rozhodnutí velké důležitosti pro život církve. Po opakovaném zpytování vlastního svědomí jsem před Bohem došel k jistotě, že moje síly z důvodu pokročilého věku již nestačí na náležité vykonávání petrovského úřadu. Jsem si dobře vědom, že tato služba svou duchovní povahou musí být konána nejenom činy a slovy, ale neméně také utrpením a modlitbou. Nicméně, v dnešním rychle se měnícím světě zmítaném záležitostmi velkého významu pro život víry je pro řízení Petrovy bárky a hlásání evangelia zapotřebí také tělesných i duševních sil, kterých mi v posledních měsících ubylo natolik, že musím uznat svoji neschopnost spravovat úřad, který mi byl svěřen. Proto s vědomím závažnosti tohoto úkonu zcela svobodně prohlašuji, že se vzdávám služby římského biskupa, nástupce svatého Petra, kterou mne pověřili kardinálové 19. dubna 2005, takže od 28. února 2013 ve 20h bude římský stolec, stolec svatého Petra uprázdněn a bude zapotřebí, aby ten, komu to přísluší, svolal konkláve, které zvolí nového papeže.

Drazí bratři, opravdu vám ze srdce děkuji za veškerou lásku a práci, kterou jste spolu se mnou nesli tíži mého úřadu a prosím o odpuštění za všechny své nedostatky. Nyní, svěřujeme církev svatou péči našeho Nejvyššího Pastýře, našeho Pána Ježíše Krista, a prosme jeho svatou Matku Marii, aby svou dobrotivou mateřskou přímluvou pomohla otcům kardinálům při volbě nového papeže. Pokud jde o mne, budu nadále z celého srdce chtít sloužit svým životem oddaným modlitbě svaté církvi Boží.

Ve Vatikánu dne 10. února 2013

Benedikt XVI.

Původní latinský text papežova prohlášení je k dispozici na stránkách Rádia Vatikán.

(Zdroj: Radio Vaticana)

Občanský kalendář: Cecílie