Papež zahájil Rok kněží

20. 6. 2009 - Římskokatolická farnost Slušovice

Svatý otec 16. 3. 2009 během audience účastníků plenárního zasedání Kongregace pro klérus ve Vatikánu oznámil, že při příležitosti 150. výročí úmrtí sv. Jana Maria Vianneye, faráře arského, vyhlašuje na období od 19. 6. 2009 do 19. 6. 2010 Rok kněží, jehož téma bude „Věrnost Kristova, věrnost kněze“.

Papež zahájí Rok kněží modlitbou nešpor dnes, v pátek 19. 6. 2009 na slavnost Nejsvětějšího srdce Ježíšova a v Den modliteb za posvěcení kněží. Na tuto příležitost přiveze biskup z Belley-Ars relikvii Faráře arského. Rok kněží Benedikt XVI. ukončí 19. 6. 2010, kdy se zúčastní Světového setkání kněží na náměstí sv. Petra ve Vatikánu.

Během tohoto jubilejního roku Benedikt XVI. prohlásí sv. Jana Maria Vianneye patronem všech kněží na celém světě. Bude vydána mj. Směrnice pro zpovědníky a spirituály spolu se souborem textů papeže, které se týkají základních témat o životě a poslání kněze v současné době.

Kongregace pro klérus po dohodě s diecézními biskupy a představenými řeholních společenství podpoří a bude koordinovat různé duchovní a pastorační iniciativy, které umožní lépe pochopit, jak důležitá je role a poslání kněze v církvi a současné společnosti a jak je nutné posílit trvalou formaci kněží tím, že se propojí s formací seminaristů.

Občanský kalendář: Jan

Církevní kalendář: Slavnost Narození sv. Jana Křtitele