Policie ČR varuje

16. 2. 2011 - Římskokatolická farnost Slušovice

Služba kriminální policie a vyšetřováni, Odbor obecné kriminality KŘP Zlínského kraje ve spolupráci se Službou kriminální policie a vyšetřování, Odborem obecné kriminality KŘP Jihomoravského kraje v současné době šetří sériovou trestnou činnost páchanou na seniorech, která spočívá v tom, že se neznámý pachatel vydává za pracovníka energetické společnosti a pod záminkou:

1. vrácení přeplatku za odebranou elektřinu,

2. zapisování stavu elektroměru,

3. prověřeni „černého“ odběru elektřiny,

4. kontrola elektrické sítě, el, zásuvek nebo el. spotřebičů apod.,

využije nepozornosti seniora a tomuto odcizí finanční hotovost.

V době od 21. 10. 2010 do současné doby neznámý pachatel takto spáchal celkem 25 skutků na území KŘP Zlínského a Jihomoravského kraje, kdy škoda dosahuje částky cca 1 070 000,-Kč.

Pachatel pracuje většinou sám, v některých případech se nechá přivézt osobním motorovým vozidlem jinou osobou-spolupachatelem. Reg. značku vozidla se prozatím nepodařilo zjistit, pachatel ovšem používá s největší pravděpodobností více vozidel. V posledních dvou případech přijel vozidlem černé barvy se zatmavenými skly, zřejmě Škoda Octavia combi, starší typ. Více se od svědků nepodařilo zjistit. K popisu pachatele poškození uvádí: muž bílé pleti, stáři okolo 30 let, štíhlé postavy, výšky okolo 180 cm, bez vousů, oholen, bez brýlí, tmavších kratších vlasů, používá čepici nebo šiltovku, mluví česky, bez přízvuku.

Je všeobecně mezi občany známé, že zapisování a vyúčtováni stavu elektroměru se provádí jednou ročně a měsíc kontroly je několik let stabilní. Tzn., když je kontrola stavu elektroměru v té dané obci každý rok např. v měsíci červnu, nemůže přijít pracovník energetické společnosti zkontrolovat stav elektroměru v lednu. Měsíc kontroly stavu elektroměru taktéž s určitostí znají pracovníci obecních a městských úřadů. Když jde o návštěvu domácnosti pracovníkem energetické společnosti z jiného důvodu, energetická společnost nejdříve zašle dopis na uvedenou adresu s oznámením data návštěvy. V žádném případě se vyúčtováni za odebranou elektřinu neprovádí osobní návštěvou pracovníka energetické společnosti!!!

V případě, že se s takovou podezřelou osobou setkáte, neváhejte a volejte přímo na linku 158 nebo se obraťte na městský úřad.

Zdroj: Policie ČR

Občanský kalendář: Jan