Svátost eucharistie

Eucharistie je památka Kristovy velikonoční oběti, tedy díla spásy, uskutečněného Kristovým životem, smrtí a vzkříšením a zpřítomněného liturgickým úkonem.

Podstatná znamení eucharistické svátosti jsou: pšeničný chléb a víno z vinné révy, na které se svolává požehnání Ducha svatého a nad nimiž kněz pronáší slova proměňování, která vyslovil Ježíš během Poslední večeře: „Toto je mé tělo, které se za vás vydává … Toto je kalich mé krve …“

Skrze proměňování nastává přepodstatnění chleba a vína v tělo a krev Krista. Pod posvěcenými způsobami chleba a vína je přítomen sám Kristus, živý a oslavený, opravdu skutečně a podstatně, jeho tělo a jeho krev, s jeho duší a s jeho božstvím.

Jako oběť je eucharistie také přinášena na smír za hříchy živých i mrtvých, a proto, abychom dostali od Boha duchovní nebo časná dobra.

Církev vřele doporučuje věřícím, aby přijímali svaté přijímání, když se účastní eucharistické oběti; ukládá jim to za povinnost alespoň jednou za rok.

Kdo může přistoupit k svatému přijímání?

• ten, kdo je pokřtěn a věří v Krista,
  • smířil se s Bohem ve svátosti smíření (zpovědi)
    a snaží se žít podle této víry,
  • pokud žije v manželství, bylo toto manželství
    uzavřeno i před Bohem v kostele

Na první svaté přijímání je třeba se připravit

• Děti poprvé přistupují po dvouleté přípravě v náboženství ve třetí třídě.
  • Dospělí poprvé přistupují po kratší individuální přípravě – informujte se u kněze.
  • Individuální přípravou doma od rodičů je možno pro děti přistoupit ke stolu Páně i v předškolním věku.

Občanský kalendář: Emil

Církevní kalendář: sv. Julie