Pozvánka – dokument Jako bychom dnes zemřít měli

22. 11. 2016 - Webmaster

Životní příběh kněze Josefa Toufara spojeného se záhadným pohybem kříže v číhošťském kostele inspiroval spisovatele Miloše Doležala a režiséra Romana Vávru k natočení dokumentárního filmu Jako bychom dnes zemřít měli. Tvůrci v něm využili unikátní záběry StB pořízené s P. Toufarem jen den před jeho smrtí a vyprávění pamětníků číhošťské zázraku. Divákům tak zprostředkují náhled do zákulisí brutálního vyšetřování. Zároveň hledají odpověď na otázku, kde se v Toufarovi vzala nepředstavitelná odvaha, síla a zarputilost, s jakou čelil svým věznitelům.

Televizní premiéra je naplánována na 29. 11. ve 21:00 na ČT2. Fascinující i provokující dokument České televize odhaluje nově zjištěná fakta a svědectví, která se váží k osobnosti Toufara, jeho mučitelům a dobovému kontextu. Ukazuje postavu venkovského kněze, který hledá způsob, kompromis, jak „vyjít“ s politickými oponenty. Přesto byl zatčen, unesen a mučením jej příslušníci StB nutili ke lživému doznání, že pohyb oltářního křížku při kázání podvodně zinscenoval on sám. Toufarova mučednická smrt zhatila připravovaný inscenovaný monstrproces, nezastavila však otevřený útok komunistického aparátu proti katolické církvi.

Základem pro dokument se stala stejnojmenná kniha scenáristy Miloše Doležala. Na scénáři se podílel i režisér Roman Vávra. Snímek, který vznikl pod brněnskou Tvůrčí producentskou skupinou Patrika Diviše, obsahuje i několik hraných scén vycházejících z doposud neznámých a nikdy nepublikovaných archivních materiálů. Natáčely se přímo na autentických místech v kostele a na faře v Číhošti či v Brně v prostorách neblaze proslulé věznice na Cejlu. Nechybí také záběry z divadelního představení inspirovaného Toufarovým osudem Zpráva o zázraku. Dokumentaristé také zaznamenávali postupný vznik Toufarovy figurální sochy, na které od loňského roku pracuje sochař Olbram Zoubek. O tom, že je Toufarův příběh neobyčejně živý, svědčí i zahájení beatifikačního procesu P. Josefa Toufara.

Brněnskému publiku se Jako bychom dnes zemřít měli, představí v pondělí 28. listopadu v 16:30 v kině ART, následovat bude debata s tvůrci. Samotná televizní premiéra je plánována 29. listopadu ve 21:00 na ČT2.

Občanský kalendář: Miloslav

Církevní kalendář: sv. Rufus a Zosim