Vzdělávání

Výuka náboženství

Výuka náboženství probíha v prostorách Základní školy Slušovice podle Školského zákona 561/2004 Sb. jako nepovinný předmět. Do výuky náboženství mohou rodiče své děti přihlásit od 1. do 9. ročníku.

Náboženství vyučují v ZŠ Slušovice

• P. Mgr. Emil Matušů, SDB – III. – IX. ročník
  • sr. Mária Chmelinová – I. a II. ročník

Přihláška do vyučování náboženství pro šk. rok 2016/2017

Zde je možno stáhnout přihlášku, poté vytisknout, vyplnit a odevzdat na faře. Děti, které již náboženství navštěvují, obdrží přihlášku vždy na konci školního roku. Kromě toho se můžou přihlásit i v průběhu roku. Stačí se obrátit na jednoho z vyučujících k poskytnutí informací nebo může přijít i samo dítě domluvit se do hodiny náboženství.

Náboženská výchova

Předmět rozvíjí a podporuje základní předpoklady křesťanského životního postoje a jednání. Nabízí pomoc v orientaci v tomto světě a umožňuje přístup k biblickému poselství, ke křesťanské tradici a k nabídce křesťanského způsobu života.

Dítě má být uschopněno:

• ke vnímání a otevírání se skutečnostem světa, který obklopuje člověka;
  • ke vnímání života v jeho plnosti i s jeho rozpory;
  • k otevírání a rozvíjení základních existenciálních zkušeností a jejich prohloubení do elementárních náboženských zkušeností ve světle víry, kterou vyznává;
  • k porozumění křesťanskému obrazu Boha a Ježíše jako Krista;
  • k meditativní reflexi světaa k otevření prostoru pro osobní modlitbu;
  • k zodpovědnému jednání ve společnosti s horizontem křesťanských mravních ideálů;
  • k budování pozitivních vztahů a postoje tolerance k lidem jiných náboženských vyznání a k rozvíjení ekumenických postojů;
  • ke vnímání křesťanských svátků a slavností a pochopení jejich významu pro život člověka;
  • k ocenění síly křesťanství, jak se projevila v dílech evropského kulturního okruhu;
  • má prohlubovat propojení mezikonkrétními projevy náboženské zkušenosti a zkušenostmi dětí;
  • má spojit kontext dějin lidstva sezkušeností lidstva s Bohem a upozorňovat na jejich hodnotu a význam z pohledu zkušeností,otázek a potřeb dětí;
  • má motivovat k rozhodnutí se províru, k vytvoření živého vztahu k Bohu a k aktivnímu křesťanskému životuv církvi;
  • má vytvářet předpoklady k následné katechezi zahrnující výchovu k modlitbě, uvádění do prvků svátků a slavností, výchovu ke svátostem, výchovu k pokání a k životu dítěte ve farnosti.

Osnovy náboženské výchovy předkládá Římskokatolická církev v souladu s Listinou základních práv a svobod, s Ústavou ČR a se zákony ČR jako základní materiál k výuce náboženské výchovy římskokatolické církve v základních školách.

Občanský kalendář: Vilém

Církevní kalendář: sv. Emil